News Release

Southeastern confers degrees on more than 1,200


Contact: Tonya Lowentritt
Date: December 11, 2012

1)President's medal winners2)C. Allen Bradley Jr.3)Baton Rouge graduate4)New Orleans graduate5)Kentwood graduate

1) PRESIDENT'S MEDAL WINNERSSoutheastern Louisiana University awarded its highest academic honor, the President's Medal for Academic Excellence, to seven students with the highest cumulative grade point averages in the university's five colleges. Pictured on the front row, from left, are Nagham Jihad Harmouch of Lebanon, Deborah Marcelle Bettelli of Folsom, and Jennie Chantel Stewart of Loranger. Back row, from left, are President John L. Crain, Lexy Kay Ray of Holden, Catherine Lorraine Hardaway Gill of Ponchatoula, and University of Louisiana System Board Member Andre Coudrain. (Photo by Randy Bergeron/SLU Public Info)

 

2) AMERISAFE CEO ADDRESSES SOUTHEASTERN GRADUATES Louisiana insurance executive C. Allen Bradley Jr. of DeRidder addresses students and guests at Southeastern Louisiana University's fall commencement ceremony Saturday. (Photo by Randy Bergeron/SLU Public Info)

 

3) EXCITED GRADUATEHermeshia Mosby, a secondary mathematics education major from Baton Rouge, waves excitedly to loved ones in the crowd at Southeastern Louisiana University's commencement ceremony Saturday. (Photo by Randy Bergeron/SLU Public Info)

 

4) LOOKING FOR LOVED ONES - Tristan Grice, an elementary education major from Kentwood, waves excitedly to loved ones in the crowd at Southeastern Louisiana University's commencement ceremony Saturday. (Photo by Randy Bergeron/SLU Public Info)

 

5) WAVING TO LOVED ONESHealth education major Gina Giavotella of New Orleans, left, and Grace Gilbreath, a kinesiology major from Mobile, Ala., look for loved ones in the crowd at Southeastern Louisiana University's commencement ceremony Saturday. (Photo by Randy Bergeron/SLU Public Info)



 

     HAMMOND – Southeastern Louisiana University conferred degrees on nearly1,300 graduates Saturday, Dec. 8, at the university's fall commencement exercises.

     Louisiana insurance executive C. Allen Bradley Jr. of DeRidder was the keynote speaker at the 10 a.m. ceremony in the University Center arena. Candidates for associate, bachelor's, master's and doctoral degrees were led into the arena by the Golden Graduates, alumni who graduated 50 or more years earlier.

     In his welcome Southeastern President John L. Crain noted that the 1,295 individuals being recognized at commencement included 449 men and 846 women who were receiving 16 different degrees; and representatives from 18 states and 16 countries. Five candidates received the doctorate in educational leadership and were hooded by their major professors.

     Students receiving doctoral degrees were:

Monica Lynne LeBlanc Breaux, Gray; Candace Standberry Robertson, Reserve; Julie Vincent Matte and Tina Tinney, Covington; and Joshua Barrett Yellen, Baton Rouge.

     The university awarded its highest academic honor, the President's Medal for Academic Excellence, to seven students with the highest cumulative grade point average in the university's five colleges.

     Medal recipients were:

▪ College of Arts, Humanities and Social Sciences – sociology major Deborah Marcelle Bettelli of Folsom, 4.0 GPA.

▪ College of Business – business administration major Nagham Jihad Harmouch of Lebanon, 4.0 GPA; Lexy Kay Ray, a management major from Holden, 4.0 GPA.

▪ College of Education and Human Development – social work major Catherine Lorraine Hardaway Gill of Ponchatoula, 4.0 GPA; Jennie Chantel Stewart, a Spanish education and English education major from Loranger, 4.0 GPA.

▪ College of Nursing and Health Sciences – nursing major Amanda Day Bourgeois of Denham Springs, 3.990 GPA.

▪ College of Science and Technology – industrial technology major Carlene Maria Pierce of Denham Springs, 3.949 GPA.

     Students receiving associate, bachelor's and master's degrees were:

ASCENSION PARISH

Masters Degrees

   Gonzales -- Elke H. Aldridge, Educational Leadership; Tiffani D. Brown, Health & Kinesiology; Cassandra M. Carter, Educational Leadership; Joseph E. Easterly, Psychology; Brittany L. Guedry, Educational Leadership; Ashley R. Hichborn, Health & Kinesiology; Tammi E. Marshall, Communication Sciences & Disorders; Julian M. Surla, Educational Leadership;

   Prairieville -- Amber M. Borne, Educational Leadership; Daryl A. Comery, Jr., Educational Leadership; Julia Anne S. Estep, Health & Kinesiology; Shannon Y. Guillot, Educational Leadership; Dawn Hebert, Nursing; Whitney S. Johnson, Educational Leadership; Deanna M. Landry, Business Administration; James H. McCrary II, Educational Technology Leadership; Matthew C. Monceaux, Educational Leadership; Chad A. Pierce, Organizational Communications;

   Saint Amant -- Dawn M. Gasper, Educational Leadership; Angel R. Lopez, Nursing; Jenny L. Madere, Nursing;


Bachelors Degrees

   Darrow -- Te'Quina L. Jones, Psychology;

   Donaldsonville -- Kyla N. Ester, Social Work; Rhowanda O. Forcell, Management;

   Geismar -- Allison R. Mayfield, Middle School Education Grades 4-8; Diana M. Sampere, General Studies;

   Gonzales -- Katie R. Barlow, Family & Consumer Sciences; Melissa A. Bayham, General Studies; Stuart C. Bledsoe, Accounting; Amber N. Bourgeois, General Studies; Chelsey P. Cedotal, Nursing; Joseph W. DeArmond MIxon, Computer Science; Dane P. Delaune, Business Administration; Kelly E. Easterly, General Studies; John A. Goudeau, Management; Carole M. Hutchinson, General Studies; Kayla R. Jagneaux, Psychology; Jennifer L. Laiche, Art; Ann Marie Lightfoot, Marketing; Sabreana M. McElfresh, General Studies; Erica D. McKnight, Finance; Emily C. Mouch, General Studies; Mary V. Nelson, Elementary Education Grades 1-5; Maria J. Rivas, Business Administration; David B. Sanders, English; Candace L. Varnadore, Nursing; Jaisierra U. Walker, Communication Sciences & Disorders; Michael J. Zanco, Social Studies Education;

   Prairieville -- Mandi L. Bennett, Elementary Education Grades 1-5; Britney A. Blanchard, Engineering Technology; Brooke E. Bourgeois, Nursing; Jessica R. Breaux, Elementary Education Grades 1-5; Anne Lucia Cockfield, General Studies; Jacob E. Delaune, Biological Sciences; Randi N. Ferryman, Elementary Education Grades 1-5; Nagham J. Harmouch, Business Administration; Kaitlynn M. Jones, Elementary Education Grades 1-5; Emily J. Marceaux, Elementary Education Grades 1-5; Gordon T. Nickens, General Studies; Brittney N. Pitre, Nursing; Larry A. Wallace, Management;

   Saint Amant -- Auburn M. Cain, Health and Physical Educ K-12; Andrea P. Ferrari, Nursing; Brandi K. Lambert, Elementary Education Grades 1-5; Amber N. Madere, Early/Childhood Education Grades PK-3; Ethan P. Shamburger, History; Jessie N. Sheese, Nursing; Michael E. Simmons, Science Education Chemistry; Cailla R. Sinclair, General Studies; Kaleigh M. Stevens, Biological Sciences; Heather M. Usey, Communication Sciences & Disorders;

   Sorrento -- Orlando P. Johnson, Management; Cassie M. Millet, Political Science; Christopher T. Talamantes, Political Science;

 

Associate Degrees

   Gonzales -- Margaret F. Campo, General Studies; Tye P. Legleu, Industrial Technology;


ASSUMPTION PARISH

Masters Degrees

   Plattenville -- Michelle L. Lirette, Educational Leadership;


AVOYELLES PARISH

Bachelors Degrees

   Marksville -- Jordan L. Williams, Criminal Justice;


BEAUREGARD PARISH

Bachelors Degrees

   Deridder -- Mark A. Newsom, Accounting;


CADDO PARISH

Masters Degrees

   Shreveport -- Paige T. White, Special Education;


CALCASIEU PARISH

Bachelors Degrees

   Lake Charles -- Francesca A. Borra, Marketing;

   Sulphur -- Zachary C. Albin, Finance;


CONCORDIA PARISH

Masters Degrees

   Vidalia -- Kelsey R. Leake´, Elementary Education;


EAST BATON ROUGE PARISH

Doctoral Degrees

   Baton Rouge -- Joshua B. Yellen, Educational Leadership Ed.D.;

Masters Degrees

   Baker -- Courtney M. Montreuil, Communication Sciences & Disorders;

   Baton Rouge -- Alissa J. Allphin, Business Administration; Baylie E. Babin, Business Administration; Lisa G. Booth, Nursing; Tressa L. Comeaux, Nursing; Lisa S. Curley, Counselor Education; Shelley S. Farmer, Educational Leadership; Sara E. Frank, Nursing; Holly T. Guess, Counselor Education; Ling He, Applied Sociology; Antoinette L. Jackson, Elementary Education; Elizabeth K. Johnson, Counselor Education; Keonta F. Johnson, Counselor Education; Ashley R. Murphy, Counselor Education; Taffy L. Sexton, Elementary Education; Tarah M. Shropshire, Business Administration; Victoria R. Tangi, English; Adrienne D. Vercher, Nursing;

Bachelors Degrees

   Baker -- Quincy T. Futrell, Health Studies; Brittany L. Messina, Kinesiology; Veronica A. Wynn, Health Education & Promotion;

   Baton Rouge -- Kristina Acosta, Early/Childhood Education Grades PK-3; Morgan M. Albert, Marketing; Cierra J. Alexander, Middle School Education Grades 4-8; Rami G. Alkadi, General Studies; Danielle M. Andry, Art; Sherrie R. Antwine, Social Work; Benjamin K. Azuoru, Accounting; Adrijana Babic, Criminal Justice; Austin D. Baillie, Political Science; Tyrone T. Baker, Middle School Education Grades 4-8; Harry W. Barber IV, Criminal Justice; Emily J. Barker, Art; Lauren A. Blanchard, Criminal Justice; Maria C. Booker, Accounting; Kimberly A. Boudreaux, Elementary Education Grades 1-5; Lindsey A. Breaux, Nursing; Andrew R. Brister, Accounting; Tessa M. Browning, Nursing; Hunter R. Burns, Finance; Julie R. Caballero, General Studies; Mallory N. Carmouche, Early/Childhood Education Grades PK-3; Daniel L. Clark, Management; Elizabeth R. Cook, Kinesiology; Rebecca L. Daigle, Health Education & Promotion; Nicholas A. DeHart, Accounting; Trey V. Dellucci, Psychology; Reed D. Desalvo, Communication; Choya M. Durning, Management; Mikaela A. Durrant, Nursing;

     Also, Rachel M. Eastridge, Communication; Alexis D. Edwards, Management; Dana E. Edwards, English; Alexandra M. Ellis, General Studies; Anna G. Ellis, Psychology; Stephen M. Ferrell, Accounting; William H. Fletcher, Jr., Biological Sciences; Steven J. Foret, Occupational Health, Safety, and Environment; Elizabeth K. George, Supply Chain Management; Joshua D. Gill, Management; Austin J. Gonzales, Business Administration; Jace S. Guerin, Occupational Health, Safety, and Environment; Blake C. Hannaman, Industrial Technology; Sheri A. Harper, Elementary Education Grades 1-5; Candis R. Hawkins, Biological Sciences; William D. Henriott, Criminal Justice; Corey J. Hill, Political Science; Avery L. Hinyard- Tate, General Studies; Darce' M. Hood, Social Work; Jamie L. Hotard, Art; Rachel L. Hyde, Nursing; Caley R. Ibele, Business Administration; Joshua L. Janway, General Studies; Kala L. Johnson, Management; Kirstyn L. Jones, Biological Sciences; Garrett M. Keith, Criminal Justice; Emil V. Kunev, Finance; Krista N. Lalande, Middle School Education Grades 4-8; Preston E. Lamy, General Studies; David K. Landacre, Jr., Marketing; Britt K. Landry, Finance; Ashton J. Lang, Nursing;

     Also, Alan Langlois, Industrial Technology; Rachel E. Lazar, Nursing; Christian M. LeJeune, Social Work; Derrick J. Ledet, Marketing; Brittany M. Logan, Management; Tramaine B. Lucas, General Studies; Dustin L. Mack, History; Jessica A. Manning, Health and Physical Educ K-12; Jenna E. Marks, Nursing; Haley N. Matlock, General Studies; Michaela B. Mayers, Biological Sciences; Christopher J. McKinley, Communication; Joseph E. Mcgee, Accounting; Falesity L. Mecca, Psychology; Eric A. Mena, Business Administration; Rachel M. Miles, Elementary Education Grades 1-5; Amanda D. Miller, Communication; Hermeshia J. Mosby, Mathematics Education; Gene R. Mulder, Sociology; Zachary A. Nelson, English; Judy Q. Nguyen, Nursing; Trikedra L. Osby, General Studies; Janel K. Page, Psychology; Michael J. Paulina, Business Administration; Jamie M. Peek, General Studies; Christopher C. Peneguy, Accounting; Nicole L. Pitts, General Studies; Elexis D. Poindexter, Computer Science; Victoria J. Raby, Social Work; Jackson G. Ricau III, Management; Lesley A. Rivers, Communication;

     Also, Kaysie N. Roberts, Nursing; Paige D. Roussel, Nursing; Maranda K. Ruffin, General Studies; Adrienne L. Sanders, Liberal Arts Studies; David J. Schlamp, Sport Management; Danielle M. Schwartzenburg, Nursing; Ashley D. Sharp, Management; Brittany E. Shea, Marketing; Javeria S. Sheikh, Accounting; Adrianne M. Smith, Marketing; Ashley L. Smith, Elementary Education Grades 1-5; Elizabeth C. Smith, Business Administration; Jasmine C. Smith, Nursing; Naosha L. Spikes, Business Administration; Michael D. Strickland, Accounting; Cameron B. Sullivan, Political Science; Stephanie A. Tarver, Elementary Education Grades 1-5; Jacob J. Taylor, General Studies; Lauren E. Tham, Art; Christopher J. Walker, General Studies; Shelley S. Warrington, Nursing; Amanda I. Wochner, Nursing; Shanel N. Wolf, Management;

   Greenwell Springs -- Kodi S. Brignac, General Studies; Alex R. Buratt, Biological Sciences; Marshall E. Courtney, Communication; Ryan P. Dunham, Management; Ryan C. Garcia, Kinesiology; Lori A. Mancuso, General Studies; Brittany L. McMillan, Elementary Education Grades 1-5; Marlana R. Shaffer, General Studies; Chase M. Tassin, Nursing; Kristen S. Todd, Business Administration;

   Pride -- Ignatius M. Canella III, Industrial Technology;

   Zachary -- Aimee A. Chatelain, General Studies; Stephanie L. Chiek, Marketing; Myia E. Erwin, Nursing; Magen A. Hall, Nursing; Kayla A. Hebert, Art; Felton T. Huggins, General Studies; Jeneya Johnson, Nursing; Chardy A. King, Finance; Justin R. Womack, Industrial Technology;

Associate Degrees

   Baton Rouge -- Ursula D. Anderson, General Studies;


EAST FELICIANA PARISH

Masters Degrees

   Ethel -- Royann R. Lane, English;

Bachelors Degrees

   Ethel -- Erica L. Brown, Supply Chain Management; Timothy S. Garner, Engineering Technology;

   Jackson -- Courtney E. Travis, Nursing;

   Slaughter -- James F. Piker, Sport Management; Daniel A. Ryan, Political Science;


EVANGELINE PARISH

Bachelors Degrees

   Ville Platte -- Kristen D. Veillon, Nursing;


GRANT PARISH

   Bachelors Degrees

   Dry Prong -- Courtney A. England, Criminal Justice;


IBERIA PARISH

Masters Degrees

   New Iberia -- Emily A. Arceneaux, Counselor Education;

Bachelors Degrees

   New Iberia -- Michelle E. Ogashi, General Studies;


IBERVILLE PARISH

Masters Degrees

   Plaquemine -- Michelle A. Dupont, Communication Sciences & Disorders;

Bachelors Degrees

   Saint Gabriel -- Monique D. Douglas, Communication; Catherine L. Ragusa, Communication;

   Sunshine -- Monica C. Tircuit, Elementary Education Grades 1-5;


JEFFERSON PARISH

Masters Degrees

   Kenner -- Nikki R. Nicholas, Health & Kinesiology;

   Lafitte -- Art B. Davis, Music;

   Metairie -- Louis M. Pelletteri III, History;

   New Orleans -- Melinda E. Doucet, Elementary Education;

Bachelors Degrees

   Gretna -- Steven J. Ban, Management; Bridget N. Beninate, Marketing; Amy M. Bourgeois, Social Studies Education; Latosha E. Daniels, Management; Michelle A. Labruzza, General Studies; Brittney E. Puyau, Social Work; Latwunya H. Randall, Nursing;

   Harvey -- Brittany M. Alexander, Marketing; LaShawn S. Jackson, Art; Ronell T. Lewis, Management; Michael S. Magee, Management; Tiffany A. Morton, Marketing; Veronika L. Stierwald, Finance; Christian F. Walker, Nursing;

   Kenner -- Andrew R. Bartholomew, Criminal Justice; Jason A. Bliss, Kinesiology; Jayson P. Caraccioli, Computer Science; Michael A. Dupre, Jr., Sport Management; Jessica Y. George, Accounting; Ryan P. Jerome, Business Administration; Julianne M. Landaiche, General Studies; Stephan P. Streckfus, Computer Science; Chelsi E. Taylor, General Studies; Danielle M. deMontluzin, English;

   Lafitte -- Randon A. Dufrene, Industrial Technology;

   Marrero -- Ashleigh R. Berryhill, Psychology; Danielle A. Boudreaux, Early/Childhood Education Grades PK-3; Justin M. Gray, Management; Lyneisha B. Green, Family & Consumer Sciences; Avery K. Martin, General Studies; Jonathan S. Martin, Management; Kaitlyn M. Mire, General Studies;

   Metairie -- Amanda E. Farve, Early/Childhood Education Grades PK-3; Ashley L. Gjertsen, Marketing; Katharine E. Granen, History; Carla S. Gray, Kinesiology; Heather R. Harvey, Kinesiology; Leah M. Kottemann, Kinesiology; Amanda M. Labiche, Management; Lisa M. Louviere, Mathematics Education; Victoria L. Masson, Communication Sciences & Disorders; Melissa A. Mayeux, Elementary Education Grades 1-5; Colleen B. Moore, General Studies; Brittany A. Paternostro, Biological Sciences; Aniceta B. Rito, General Studies; Lesley M. Saravia, Political Science; Kayla A. Singletary, English; Alicia E. Tickle, Accounting; Caleb J. Tourres, English; Marian A. Usey, Middle School Education Grades 4-8; Rachel V. Weil, Finance;

   New Orleans -- Bridget M. Calongne, Criminal Justice; Jacqueline A. Mancia, Criminal Justice; Mitchell S. Pomet, Biological Sciences; Kate L. Primeaux, Political Science; Ana A. Richard, Social Work; Jason S. Whittaker, Art;

   Westwego -- Douglas J. Sires, Biological Sciences; Lance St. Pe, Management;

Associate Degrees

   Gretna -- Rikki Lynn M. Heitmeier, General Studies;

   Metairie -- Erica L. Rossignol, General Studies; Jessica M. Stephens, General Studies;


LAFAYETTE PARISH

Bachelors Degrees

   Lafayette -- Leslie A. Guillory, Health Education & Promotion;


LAFOURCHE PARISH

Masters Degrees

   Cut Off -- Natalie C. Pitre, Psychology;

   Lockport -- Michelle A. Gouaux, Curriculum and Instruction;

   Thibodaux -- Annie E. Whitman, Communication Sciences & Disorders;

Bachelors Degrees

   Larose -- Ashley R. Hendrix, Accounting;


LIVINGSTON PARISH

Masters Degrees

   Albany -- Rick L. Hortman, Applied Sociology;

   Denham Springs -- Emily E. Andrews, Educational Leadership; Meeka M. Carlisle, Communication Sciences & Disorders; Jillian B. Dupuy, Educational Leadership; Rachel E. Fontenot, Nursing; Wayne D. Foster, Nursing; Tiffany A. Genola, Health & Kinesiology; Kali N. Hardin, Elementary Education; Benjamin R. Johnson, Business Administration; Julie A. Ritchie, Counselor Education; Robin M. Shoun, Nursing; Carey S. Smith, Integrated Science & Technology;

   Livingston -- Daisy L. Grotsma, Business Administration;

   Maurepas -- Evan D. Balfantz, Educational Leadership; Kate L. Vampran, Business Administration;

   Springfield -- Lacy N. Guidroz, Counselor Education; Kelly E. Maloney, Communication Sciences & Disorders; Rebecca R. Perilloux, Business Administration;

   Walker -- Camille E. Fontenot, Organizational Communications; Britney A. Romito, Elementary Education;

Bachelors Degrees

   Albany -- Stephen J. Barksdale, Occupational Health, Safety, and Environment; Randell K. Bradshaw, Supply Chain Management; Lauren M. Carroll, Art; Devin R. Larmeu, Management; Donna B. Perez, Management; Tanner R. Rhodus, Computer Science; Chelsea L. Rogers, English Education;

   Denham Springs -- Leslie V. Adams, Nursing; Abraham A. Anderson, Biological Sciences; Rachael R. Ayres, Middle School Education Grades 4-8; Kelly R. Barras, Marketing; Ryan J. Blanchard, Kinesiology; Betty A. Boney, Psychology; Melissa A. Bordelon, English Education; Amanda D. Bourgeois, Nursing; Austin D. Breaux, History; Marissa L. Burt, Elementary Education Grades 1-5; Mitchell S. Carter, Supply Chain Management; Jennifer P. Chadwick, Elementary Education Grades 1-5; Joshua R. Coryell, Accounting; Jeremy J. Creech, Nursing; Jeanne' A. Dardinger, Marketing; Laura C. Davis, Biological Sciences; Jordan E. Dewitt, Kinesiology; Joseph G. Eastwood, Business Administration; Jennifer D. Elias, Nursing; Carleigh R. Ellison, Management; Heidi K. Gould, Family & Consumer Sciences; Josh K. Hand, History; Holly A. Hauck, Marketing; Bridget A. Hodges, Nursing; Justan W. Hood, Art; Michael D. Howell, Nursing; Beatriz Ishee, Psychology;

     Also, Tristan K. Kidder, Computer Science; Tarah Y. King, General Studies; Mckenzie H. Knippers, Communication; Robyn L. Landrum, General Studies; Ashlyn E. Ludwig, Nursing; Paige M. Mayeux, Biological Sciences; Felicia A. McCants, Nursing; Kristy S. McDaniel, General Studies; Mary J. Merriott, Biological Sciences; Laura A. O'Halloran, Business Administration; Hayley K. Pearce, General Studies; Heather M. Pedigo, Nursing; Stepheny Peters, Nursing; Carlene M. Pierce, Industrial Technology; Latrisha R. Robertson, General Studies; Karl P. Romig, General Studies; Allison M. Sanders, Psychology; Kaleb D. Saucer, Marketing; Chad N. Schoonmaker, Communication; Vicki B. Simmons, Accounting; John M. Skinner, Liberal Arts Studies; Ashley F. Smith, Family & Consumer Sciences; Dana L. Smith, General Studies; Joshua S. Stephens, General Studies; Kurtis R. Stevens, Accounting; Maria E. Tapia, Spanish; Matthew A. Turk, Management; Lydia R. Vallee, Communication; Devin C. Vernor, General Studies; Matthew J. Von Gruben, Nursing; Nicole L. Walters, Management; Daniel J. Warren, General Studies; Erica L. White, Management; Holly C. White, Management; Tiffany B. Wilkinson, Family & Consumer Sciences; Brittany L. Winstead, Nursing;

   French Settlement -- Shae P. Lessard, Engineering Technology;

   Holden -- Barbie C. Dupuy, Biological Sciences; Hilary D. Durbin, General Studies; Kimberlie A. Falcon, Health Education & Promotion; Keli E. Hayden, Criminal Justice; Will G. Stevens, Nursing;

   Livingston -- Cassandra E. Maier, Psychology; Devin P. McDonald, Management; Kayla A. Stewart, Psychology; Jessica R. Strubb, Elementary Education Grades 1-5; Allen D. Watts, Criminal Justice; Sarah A. Watts, Management; Brennan J. Young, Marketing;

   Maurepas -- Alicia M. Delatte, Communication Sciences & Disorders; Kristin A. Sanchez, Nursing; Jason P. Scanlan, Business Administration; Kristan M. Whann, Family & Consumer Sciences;

   Springfield -- Gina D. Hebert, General Studies; Holly M. Ross, General Studies; Debra A. Tucker, Management; Ches J. Winburn, Marketing;

   Walker -- Dani W. Bassett, Management; Colby J. Blocker, General Studies; Timothy A. Bounds, Accounting; Jai Sharra L. Bryant, Nursing; Amanda I. Cranfield, Cultural Resource Management; Karleigh N. Goff, Elementary Education Grades 1-5; Elizabeth K. Hecht, Art Education K-12; Jonathan M. Joles, English; Michael B. Kreko, Occupational Health, Safety, and Environment; Randi F. Langlois, Family & Consumer Science Education; Amber M. Law, Art; Brooke D. Law, Elementary Education Grades 1-5; Shelby D. Law, Accounting; Jessica N. Lee, English; Zachary N. Lewis, Nursing; Samuel R. North, Computer Science; Megan A. Stevens, Finance; Kellie C. Theriot, Nursing; Stephen J. Thomas, Criminal Justice; Michael D. Vicari, Criminal Justice; Cory D. Vicknair, Computer Science;

Associate Degrees

   Albany -- Trevor J. Clardy, Industrial Technology;

   Denham Springs -- Kimberley M. Buchanan, General Studies; Brandi M. Horsley, General Studies; Kalle C. Klein, General Studies; Amanda P. Luneau, General Studies; Theresa R. Penton, General Studies; Kenneth G. Sistrunk, General Studies; Sarah E. Watson, General Studies;

   Livingston -- Christin L. Mire, General Studies; Lacey N. Taylor, General Studies;

   Maurepas -- Callie L. Rouyea, General Studies;

   Springfield -- Marissa H. Douglas, General Studies;


NATCHITOCHES PARISH

Bachelors Degrees

   Natchitoches -- Kragen D. Lewis, Kinesiology; CarDarrius L. Murphy, Kinesiology;


ORLEANS PARISH

Masters Degrees

   New Orleans -- Nicole M. Denman, Communication Sciences & Disorders; Jennifer A. Dyer, History; Stephanie A. Lopresti, Communication Sciences & Disorders;

Bachelors Degrees

   New Orleans -- Kelley M. Barr, Management; Tyriane A. Bowman, Psychology; David A. DuPont, Jr., Art; Kristin E. Dupont, General Studies; Monique N. Dykes, General Studies; Aimee M. Everett, General Studies; Delores A. Freeman, Nursing; Gina C. Giavotella, Health Education & Promotion; Jennifer L. Glenn, Criminal Justice; Giselle M. Hornberger, General Studies; Katherine E. Jackson, Occupational Health, Safety, and Environment; Brian K. Jenkins, Jr., Management; Travis Johnson, Accounting; Jonathan F. Kilroy, History; Lauren M. LeDuff, English Education; Kala M. Mims, Management; Mia C. Morales, Management; Hoang Nguyen, General Studies; Thuy L. Nguyen, Psychology; Calvin Nix, Jr., Communication; Emmaniel Ross, Marketing; Tommy S. Wilson, Sport Management; Paul B. Wiltz, Business Administration;

Associate Degrees

   New Orleans -- Marcy L. Rosenbaum, General Studies;


PLAQUEMINES PARISH

Bachelors Degrees

   Belle Chasse -- Mel Kurtis S. Delin, Management; Raphael D. Garrison, Business Administration; James J. Jackel III, Industrial Technology; Victoria M. Powell, English; Mark D. Ranatza, General Studies;


POINTE COUPEE PARISH

Masters Degrees

   Glynn -- Chad J. Goulas, Educational Leadership;

Bachelors Degrees

   Lakeland -- Elizabeth M. Pearce, Nursing;

   Oscar -- Chae S. Welch, Supply Chain Management;

   Ventress -- Kelsey A. Bello, Family & Consumer Sciences;


RAPIDES PARISH

Bachelors Degrees

   Alexandria -- Ashlyn N. Countee, Marketing; Ariana N. Stewart, Communication Sciences & Disorders;


SAINT BERNARD PARISH

Bachelors Degrees

   Arabi -- Christy E. Stegall, Communication;

   Chalmette -- Catherine M. Duhy, Psychology;

   Meraux -- Simeon P. Benit, Management;

Associate Degrees

   Violet -- Timothy M. Naquin, General Studies;


SAINT CHARLES PARISH

Masters Degrees

   Destrehan -- Sammi M. Caillouet, Curriculum and Instruction; Megan E. Dufresne, Communication Sciences & Disorders; Rebecca M. Walsh, MAT SPED Erly Interven Birth-5

Bachelors Degrees

   Ama -- Stephen T. Champagne, Sport Management; Brian J. Young, General Studies;

   Boutte -- John P. Hackett, Kinesiology;

   Destrehan -- Christen L. Feagley, Early/Childhood Education Grades PK-3; Stephanie M. Gubert, Elementary Education Grades 1-5; Mark T. Johnson, Management; Amy E. Masilla, English Education; Meghan E. McNamara, Elementary Education Grades 1-5; Jason P. Munch, Management; Danielle N. Saucier, Sport Management; Haley M. St. Romain, Management;

   Hahnville -- Kristi M. Champagne, Health Education & Promotion; Aimee C. Faucheux, Middle School Education Grades 4-8; Derek K. Nyblom, Supply Chain Management;

   Luling -- Nicholas P. Caropino, Kinesiology; Ashly-Jourdyn M. Landry, Nursing;

   Norco -- Amanda C. Long, Family & Consumer Sciences; Kaitlin A. Tregle, Family & Consumer Sciences;

   Saint Rose -- Kati L. Knight, Communication;

Associate Degrees

   Hahnville -- Chad F. Greco, Industrial Technology;


SAINT HELENA PARISH

Bachelors Degrees

   Greensburg -- Lillie D. Anderson, General Studies; Hunter C. Carter, Political Science; Vaneshia C. Hall, General Studies; Sylvia W. Kirkland, Family & Consumer Science Education; Fretarsha Y. Muse, General Studies; Elizabeth C. Venable, Nursing;

   Pine Grove -- Chardae M. Smith, General Studies;


SAINT JAMES PARISH

Masters Degrees

   Paulina -- Ashley M. Keller, Business Administration;

   Saint James -- Joanne T. Zeringue, Educational Leadership;

   Vacherie -- Dana M. Bourgeois, Communication Sciences & Disorders;

Bachelors Degrees

   Gramercy -- Joel M. Mancuso, Biological Sciences;

   Lutcher -- Seth M. Brignac, Industrial Technology;

   Paulina -- Monica M. Millet, Nursing; Sadie A. Roper, Elementary Education Grades 1-5; Kristie A. Schexnayder, Biological Sciences;

   Vacherie -- Paris T. King, Communication;

Associate Degrees

   Paulina -- Lesley A. Falgoust, General Studies;


ST JOHN THE BAPTIST PARISH

Doctoral Degrees

   Reserve -- Candace S. Robertson, Educational Leadership Ed.D.;

Masters Degrees

   LaPlace -- Kelly M. Bourgeois, Communication Sciences & Disorders; Krystal A. Hooker, Educational Technology Leadership; Amanda J. Monk, Integrated Science & Technology;

Bachelors Degrees

   LaPlace -- Julianne T. Beaugh, Health Education & Promotion; Jonathan E. Byrd, Business Administration; Matthew D. Cali, Kinesiology; Kristina G. Colletta, Family & Consumer Sciences; Vince R. Edwards, General Studies; Philip B. Gray, Management; Roneisha J. James, Management; Shatoya L. Johnson, General Studies; Stephanie A. Keating, English; Crystal Metcalf, General Studies; Russell J. Tassin, General Studies; Amanda J. Watson, Family & Consumer Sciences;

   Reserve -- Jonathan P. Montz, Supply Chain Management; Cara B. St. Amant, Communication;

Associate Degrees

   LaPlace -- Carin M. Vial, General Studies;


SAINT LANDRY PARISH

Masters Degrees

   Eunice -- Laurie F. Fontenot, Nursing;


SAINT MARY PARISH

Bachelors Degrees

   Franklin -- Timothy R. Boyd, Kinesiology; Brittany S. Smith, Psychology;


SAINT TAMMANY PARISH

Doctoral Degrees

   Covington -- Julie V. Matte, Educational Leadership Ed.D.; Tina Tinney, Educational Leadership Ed.D.;

Masters Degrees

   Abita Springs -- Robin M. Barbier, Counselor Education;

   Bush -- Keri A. Gaspard, Communication Sciences & Disorders; Owen J. Hyman, History; Laura E. Rocky, Communication Sciences & Disorders;

   Covington -- Sarah E. Callaway, Nursing; Danielle N. Coyne, Elementary Education; Jennifer R. Davis, MAT SPED Erly Interven Birth-5; William W. Dwyer III, Business Administration; Sherman R. FitzSimons, English; Sherie H. Flood, Educational Leadership; Brian P. Fussell, Educational Leadership; Rebecca N. Galloway, Business Administration; Teri K. Musso, Counselor Education; Patricia A. Parker, Special Education; Laura H. Prisco, Business Administration; Rebecca R. Relle, Educational Leadership; Elaina W. Schexnayder, Nursing; Patricia W. Taylor, Curriculum and Instruction; Tiffani M. Wassermann, Special Education;

   Folsom -- Dixie C. Joiner-Steadham, Educational Technology Leadership; Grace A. Jones, English;

   Lacombe -- Brittany M. Bacques, Organizational Communications; Milissa M. Randolph, Curriculum and Instruction;

   Madisonville -- Chad A. Dufrene, Health & Kinesiology; Ashley F. Foote, Elementary Education; Merle A. Love, Elementary Education; Jonathan P. Wilson, Business Administration;

   Mandeville -- Kevin H. Canavier, Business Administration; Jessica L. Ciufi, Applied Sociology; Matthew R. Gardebled, Business Administration; John A. Glover III, Business Administration; Misty R. Hebbler, Educational Leadership; Elizabeth L. Heil, Counselor Education; Taryn A. Jones, Educational Technology Leadership; Ashley L. Klebba, MAT SPED Erly Interven Birth-5; Stacey Kraus, Psychology; Nicole M. LaBorde, Educational Leadership; Fonda P. Laney, Communication Sciences & Disorders; Lindsey E. Lozes, Counselor Education; Meghan G. Martinez, Organizational Communications; Jamie R. Rusich, Business Administration; Tara E. Smith, English; Anna H. Speyrer, Business Administration; Andree S. Stephens, Educational Technology Leadership; Gerard F. Thomas, Integrated Science & Technology; Wendy L. Thompson, Educational Technology Leadership; Ingrida M. Zemzars-Arata, Elementary Education;

   Pearl River -- Lynette F. Bruno, Educational Leadership; Katlin A. Errington, Business Administration;

   Slidell -- Michelle H. Arnaud, Educational Leadership; Patrick T. Eversull, Business Administration; Diana Hamilton-Troyer, Educational Leadership; Danielle E. Johnson, Business Administration; Donna B. Jones, Educational Leadership; Brandi K. Kendrick, Educational Leadership; Benny D. Milligan, Applied Sociology; Melissa F. Perry, Educational Leadership; Gloria V. Peters, Nursing; Lindsay M. Ponstein, Nursing; Stephanie S. Purser, Educational Leadership; Alison T. Ryan, Educational Leadership; Kelly R. Sandage, Biology (Thesis); Joshua B. St. Cyr, Educational Leadership; Kiaun N. Williams, Curriculum and Instruction;

Bachelors Degrees

   Abita Springs -- Lauren N. Barbazon, Communication Sciences & Disorders; Jene´ M. Chauvin, Marketing; Joseph W. Dillon, General Studies; Abbey L. Eilers, Criminal Justice; Michelle L. Lunsford, Special Education Mild/Moderate Disabilities; Melissa M. Oprea, English Education; Matthew J. Puneky, Psychology; Dawn C. Riley, General Studies; Abby F. Sease, Early/Childhood Education Grades PK-3; Samuel D. Seghers, Computer Science; Rachel T. Senez, Middle School Education Grades 4-8;

   Bush -- Crystal R. Payne, Accounting; Daniel J. Prendergast, Accounting;

   Covington -- Shannon W. Bazor, General Studies; Hannah R. Bergeron, Communication; Jean-Paul B. Bezou, History; Kristin L. Bienvenu, Nursing; Carolyn C. Biggio, Art; Vernon A. Blackledge, Finance; Angela M. Bourque, Biological Sciences; Thomas A. Braud, Music Education; John W. Brogdon, General Studies; Kevin A. Burkenstock, Kinesiology; Anna R. Burkholder, Communication; Laure´ D. Candies, Family & Consumer Sciences; Erica D. Carlson, Psychology; Daniel J. Cassisa, Kinesiology; Blaise C. D'Antoni, Jr., Criminal Justice; Jessica G. Darby, Elementary Education Grades 1-5; Jessica L. Dares, General Studies; Jennifer M. Davis, Nursing; Pamela M. Derbins, Nursing; Adam J. Dillon, Physics; Ashley R. Dupont, Elementary Education Grades 1-5; Jessica R. Fischtziur, Early/Childhood Education Grades PK-3; Brittany L. Gentile, Art; Julio A. Guillen, Marketing; Lisa R. Haley, Business Administration; Jennifer B. Hardin, Business Administration; Ida S. Harrison, Accounting; Stephen D. Hitchcock, Communication; Meghan L. Hosch, Business Administration; Weston M. Howell, Management; Christina M. Hunter, Family & Consumer Sciences; Jonathan T. James, Political Science; Brittany N. Johnson, Nursing; Cali C. Kennedy, Elementary Education Grades 1-5;

     Also, Rachel A. Kuss, Art; Gary P. Maestri, Jr., Kinesiology; Corry L. Marasi, Management; Mary J. Marshall, Family & Consumer Sciences; Jason E. McLean, English; Maxwell J. Mcclintock, Music; Arielle C. Mccullough, Communication Sciences & Disorders; Mark S. Melancon, Jr., Computer Science; Courtney M. Mothershead, Elementary Education Grades 1-5; Rachel M. Nurdin, Business Administration; Brittany M. Pons, General Studies; Brent C. Proctor, Marketing; Nicole E. Querner, Accounting; Anne G. Randon, Management; Patricia A. Reed, General Studies; Hope Y. Riccobono, General Studies; Catherine M. Robin, General Studies; Claire E. Romage, Elementary Education Grades 1-5; Lauren A. Ruffino, Family & Consumer Sciences; Stacey M. Russell, Family & Consumer Science Education; Megan A. Sellstrom, Criminal Justice; Robert S. Sharp, Industrial Technology; Lauren C. Simpson, Elementary Education Grades 1-5; Kirsten M. Taubin, Kinesiology; Linda R. Thatcher, Management; Mark C. Tinney, Biological Sciences; Katie M. Viator, History; Matthew J. Warren, Kinesiology; Nicholas C. Wilkins, Accounting;

   Folsom -- Blaine V. Basse, Mathematics Education; Harrison C. Baudean, Industrial Technology; Lauren A. Bertucci, General Studies; Deborah M. Bettelli, Sociology; Emily L. Daull, Communication Sciences & Disorders; Brittany L. Gaudet, Management; Tiffany L. Gaudet, Accounting; Sonya J. Smith, Nursing; Thomas C. Vallee, Jr., Kinesiology;

   Lacombe -- Megan L. Hueschen, Family & Consumer Sciences; Ryan M. Mercier, Biological Sciences; Evan R. Nohra, Political Science; Yulynn R. Pellegrin, Psychology; Jeffrey C. Pilet, Jr., Kinesiology; Alayna M. Pilet, Management; Nicholas E. Sheppard, Criminal Justice; Allison R. Vallette, English; Danielle K. Warfield, Elementary Education Grades 1-5; Heather L. Williams, Social Work;

   Madisonville -- Sharon A. Borne, Kinesiology; Kayla M. Cook, General Studies; Collette M. Csintyan, General Studies; DaKota M. LaCombe, Kinesiology; Noelle L. Mitcham, Family & Consumer Sciences; Kelly E. O'Mara, English Education; Christopher S. Stanga, General Studies; Jennie W. Trepagnier, Sociology;

   Mandeville -- Brittany Z. Bailey, Family & Consumer Sciences; Rebecca C. Bechac, General Studies; Ann E. Beckstrom, Political Science; Courtney A. Bell, Psychology; Aimee Berthelot, Psychology; Andrew M. Boyer, General Studies; Olivia A. Brown, General Studies; Ashley J. Brumfield, Marketing; Andrew P. Carson, Biological Sciences; Sean R. Carter, Industrial Technology; Kylie J. Chabreck, Nursing; Cocoa S. Collins, English; Katherine M. Couret, Accounting; Alek S. Farmer, Business Administration; Michael A. Ginel, Accounting; Sarina M. Guidry, Psychology; Wissam A. Haddad, Nursing; Cole D. Haddock, Finance; Ryan R. Hoffman, Political Science; Shawn D. Hoover, Management; Christina M. James, General Studies; Magen W. Kirst, Communication; Kyle R. Knapp, Psychology; John E. LaPrime, Jr., Art; Andrew L. Lachin, Business Administration; Jennifer P. Lacoste, Business Administration;

     Also, Laura B. Latson, General Studies; Rachel M. Licht, History; Krystal G. Longmire, Biological Sciences; Alexa M. Meyer, General Studies; Andrew J. Milam, Business Administration; Eric J. Miller, Occupational Health, Safety, and Environment; Elicia M. Ocmond, Biological Sciences; Blake B. Oser, Criminal Justice; Gregory J. Paida, Social Studies Education; Peggy L. Palermo, Management; Jessica R. Penn!accent over 4th e, Psychology; Paul G. Phillippi, Industrial Technology; Christopher A. Province, Accounting; Jane Sabathier-Curry, Social Work; Erica M. Shaw, Criminal Justice; Ashley A. Smith, Family & Consumer Sciences; Sarah L. Southern, Sociology; Amber G. Stelly, Criminal Justice; Brandon S. Suriff, Management; Christina Tiberi, History; Rivers H. Trahant, Nursing; Dominic A. Truehart, General Studies; Jon F. Walkenford, Kinesiology; William H. Walther III, Accounting; Cameron N. Wetzel, Business Administration; Janine A. Whitecotton, English Education; Brian J. Whittaker, Jr., Industrial Technology; Amy E. Wolke, Middle School Education Grades 4-8; Patrick R. Yingst, Marketing;

   Pearl River -- Timothy P. Bain, Accounting; Christopher J. Barr, Biological Sciences; Herman N. Beaubouef, General Studies; Jeremy E. Crain, Industrial Technology; Brittany N. Ellis, Nursing; Tiffany L. Holdsworth, Nursing; Vinci W. Ory, Social Work; David M. Steed, Nursing; Grace E. Stiegler, Health and Physical Educ K-12;

   Slidell -- Dana M. Alfred, Accounting; Taylor M. Arseneaux, Art; Benjamin T. Ash, Art; Stacy R. Bakos, Elementary Education Grades 1-5; Brandon J. Blanchard, History; Catherine A. Breaux, English; Jesse C. Carlin, General Studies; Damita V. Carter, Nursing; Cody J. Chenevert, Biological Sciences; Kellie D. Clay, Family & Consumer Sciences; Christian P. Colvin, Criminal Justice; Celese M. Cousin, Marketing; Jessica M. Cresson, Elementary Education Grades 1-5; Katherine T. Dorr, Kinesiology; Bryn E. Ellermann, Psychology; Kristian N. Epison, Communication; Aunjel M. Faucheux, Nursing; Jonathan M. Faust, Nursing; Megan G. Fazzio, Elementary Education Grades 1-5; Stephen T. Ferrell, Engineering Technology; Valerie A. Fouts, Accounting; Douglas W. Francis, General Studies; Deette L. Geraci, Management; Rachel M. Gilford, Criminal Justice; Zachary D. Gomez, Social Work; Victoria P. Gorgone, Communication; De´Van D. Holder, Elementary Education Grades 1-5; Lacey E. Holdsworth, Finance; Christopher W. Kamm, Kinesiology; Katherine L. Konrick, Psychology;

     Also, Michelle K. Lawson, Management; Je'Quil S. Louis, General Studies; Katherine L. Luhning, Health and Physical Educ K-12; Meghean M. Mayeur, History; Jourdan S. McElroy, Nursing; Jonique N. McLeod, Health Education & Promotion; Randall L. Meyer, Computer Science; Samantha A. Miller, Health and Physical Educ K-12; Mara L. Minardi, Elementary Education Grades 1-5; Brandy M. Monnin, Psychology; Kristen N. Myers, Health Education & Promotion; Karla D. Nevarez, Nursing; Trent E. Palm, Art; Danielle A. Parker, Management; Adam M. Pichoff, Computer Science; Clara A. Pratt, English; Devin C. Reeson, Art; Erica M. Reker, Marketing; Megan E. Richter, Psychology; Amanda H. Ritter, Nursing; Marjorie B. Rizzo, General Studies; Amanda Y. Rosiere, Nursing; Mieke N. Roudolfich, Accounting; Dwayne P. Smith, Accounting; Jeremy S. Stagray, Biological Sciences; Megan M. Stout, Spanish; Arin J. Summers, Early/Childhood Education Grades PK-3; Donato R. Taylor, Industrial Technology; Jason D. Villemarette, Computer Science; Christopher P. Whitlock, Computer Science; Stacy A. Williams, Social Work; Allison P. Wortmann, Nursing;

Associate Degrees

   Bush -- Jennifer A. Welsh, General Studies;

   Covington -- Jessica A. McSwain, General Studies; Evan P. Noggerath, Industrial Technology; Elise d. Taylor, General Studies;

   Mandeville -- Deanna L. Hand, General Studies; Tane C. Holbrook, General Studies; Chelsea A. Main, General Studies; Alex J. Meier, Industrial Technology;

   Slidell -- Matthew W. Wallace, General Studies; Brandon B. Way, General Studies;


TANGIPAHOA PARISH

Masters Degrees

   Amite -- Heather C. Koepp, Health & Kinesiology;

   Hammond -- Brandy J. Alford, Educational Leadership; Tara L. Bennett, Organizational Communications; Crystal L. Boihem, Communication Sciences & Disorders; David T. Camak, Biology (Thesis); Kimberly J. Carriere, Health & Kinesiology; Nicholas G. Cavaretta, Business Administration; Francis N. Donner III, Health & Kinesiology; Barbara J. Gibbs, Nursing; Cliff A. Gomez, Communication Sciences & Disorders; Oleksiy Hamov, Music; Evelyn C. Haney, Psychology; Andrew R. Ivanyisky, Business Administration; Azeem A. Khan, Business Administration; Brittany L. Kling, Psychology; Bertha-Fabianna Lanaux, Applied Sociology; Nicole S. Lato, English; Lyndsay M. Leger, Business Administration; Ming Luo, Integrated Science & Technology; Ashleigh E. Meaux, Counselor Education; Janet P. Morse, Nursing; Amy N. Redd, English; Mechelle A. Rouchon, English; Judd A. Thompson, Biology (Thesis); Paul S. Titus III, Business Administration; Ronina B. Walls, Counselor Education; Brandie A. Wolsefer, MAT SPED Erly Interven Birth-5;

   Independence -- Kenya D. Thomas, Business Administration;

   Loranger -- Bethany C. Simpson, History;

   Ponchatoula -- Tashawna N. Feast, Educational Leadership; Michael W. Kyles, Jr., Educational Leadership; Augustine J. Montecino, Educational Technology Leadership; Amy M. Pellittieri, English; Sarah A. Scafidel, Applied Sociology; Erin A. Williams, Elementary Education;

   Tickfaw -- Blaisha M. Gorman, Counselor Education;

Bachelors Degrees

   Amite -- Jonathan D. Ardillo, History; Marlyn R. Davis, Elementary Education Grades 1-5; Ebony J. Franklin, Health Education & Promotion; Emily R. Gallagher, Accounting; Heather E. Howell, Psychology; Roxanne A. Legere, Art; Curtis L. Matherne, General Studies;

   Hammond -- Jeb R. Adams, Engineering Technology; Robert V. Alford, General Studies; Nadia M. Allen, Health Education & Promotion; Queenie V. Amanfu, Criminal Justice; Tiffany R. Bateman, General Studies; Timothy F. Berberovich II, Management; Lesley J. Bishop, Management; Ryan S. Black, Supply Chain Management; Michael K. Blackwell, Psychology; Christopher D. Boeckman, Biological Sciences; Antoinette M. Brooks, Management; Brett A. Burchfield, General Studies; Troy W. Cameron, General Studies; Christopher C. Campo, Management; Michael A. Catalanotto, Early/Childhood Education Grades PK-3; Shayne A. Charles, General Studies; Jacob T. Chavez, Criminal Justice; Audrey S. Chelini, Biological Sciences; Dennis N. Clark, Jr., English; Benjamin T. Colona, Political Science; Adam M. Cox, Middle School Education Grades 4-8; David A. Craig, Cultural Resource Management; Kristin M. Crochet, Nursing; Justin J. Daniel, Management;

     Also, Gregory L. Duoos, General Studies; Matt T. Edmondson, Nursing; Shelly L. Eskine, Elementary Education Grades 1-5; Casey R. Evans, Physics; Sarah E. Evans, Management; Danielle V. Ferrara Huggett, Middle School Education Grades 4-8; Michael M. Fitzhugh-St. Romain, Management; Tammy P. Flowers, Accounting; David S. Forrest, Supply Chain Management; Kyle K. Francis, Supply Chain Management; Angelle N. Fury, Kinesiology; Sebastian Garcia, Finance; Keegan J. Gauthier, Management; Harold M. George III, General Studies; Lauren A. Gonzalez, English; Chadwick J. Gulino, Management; Jacqueline M. Hayes, General Studies; Odyssey S. Heavens, Health Education & Promotion; Diloma R. Hema, Finance; Kyle C. Hood, Criminal Justice; Molly R. Hopkins, Elementary Education Grades 1-5; Angela A. Johnson, Family & Consumer Sciences; Demitrius L. Jones, Criminal Justice; Jimmy L. Joseph, General Studies; Juliane E. King, English Education; Philip A. Lancaster, Supply Chain Management; Andrew J. Landry, General Studies; Marianna R. Lawrence, Management;

     Also, Randell I. Legette, General Studies; Seth D. Leonard, Management; Dennis B. Luther, Accounting; Rachel A. Mackie, Nursing; Anthony J. Malaschak, Management; Ryan A. Marcum, Industrial Technology; Brittney L. Maruschak, Psychology; Lindsey S. McCarthy, Early/Childhood Education Grades PK-3; Joel A. McGrew, Middle School Education Grades 4-8; Ann T. Mejia, General Studies; Kecia K. Miles, General Studies; John Montelepre, Communication Sciences & Disorders; Madison K. Muse, General Studies; Caitlin C. Musselman, Communication Sciences & Disorders; Tyler G. Nelson, Nursing; Chad Notariano, Finance; David B. O'Connell, Supply Chain Management; Liliia V. Oliinyk, Music; Melvin D. Overstreet, General Studies; Travis J. Owens, Management; Deshawn B. Patterson, General Studies; Alexander S. Peyroux, Biological Sciences; Jacob L. Polezcek, Industrial Technology; Donald M. Ponzo, Kinesiology; Daniel L. Powell, Biological Sciences;

     Also, Lana T. Quinn, Accounting; Michael L. Rabalais, Art; Jill M. Rathbun, Social Work; Jessica M. Rawls, Social Work; Patricia N. Ritter, Kinesiology; Jacques Robichaux, Jr., Finance; Melanie A. Rogers, Family & Consumer Sciences; Paul L. Roppolo, Business Administration; Brenda H. Sciortino, General Studies; Erica N. Smith, Art; Yazmyn C. Smith, Biological Sciences; Brittany M. Sommers, Marketing; Jennie C. Stewart, Spanish Education; Jessie D. Stroud, General Studies; Joy-Allison E. Swanson, Health Education & Promotion; Jasmine M. Taylor, General Studies; Kenneth J. Troxclair, Biological Sciences; Latasha C. Turner, Social Work; Richard A. Vandermuellen, Horticulture; Devan C. Walker, Industrial Technology; Jeffrey P. Wallette, Accounting; Chastity N. Wells, Accounting; Megan P. Werner, Social Work; Alan J. Williams, Jr., Art; Tiffany K. Williams, Marketing; Taylor G. Yancey, Accounting; Beverly J. Young, Management;

   Independence -- Jared A. DiMarco, Computer Science; Todd G. Garofalo, Criminal Justice; Sharon A. Rogers, Family & Consumer Sciences; Pamela R. Stafford, Business Administration; James M. Trant, Jr., General Studies; Stephanie W. Trapen, General Studies; Victoria L. Treme, Occupational Health, Safety, and Environment;

   Kentwood -- Lesley K. Brooks, General Studies; Tristan A. Grice, Elementary Education Grades 1-5; Caitlin R. Pittman, Nursing; Paul S. Schwartz, Business Administration; Krystal L. Slaven, Nursing; Lathin Tanner, General Studies;

   Loranger -- Patricia M. Ainsworth, General Studies; Jessica M. Baham, General Studies; Joseph K. Clark, Jr., Industrial Technology; Brittany L. Constantine, English; Morgan L. Freche´, General Studies; Rebecca E. Freche'!accent over 5th e, Early/Childhood Education Grades PK-3; Chelsey N. Gerarve, General Studies; Whitney E. Lewis, Biological Sciences; Erica P. Morse, Spanish Education; Bailey M. Reycraft, Nursing; Rita M. Scott, General Studies; Robin M. Simpson, General Studies;

   Natalbany -- Tabitha L. Accardo, Biological Sciences; Johnathan R. Babin, Biological Sciences; Ivoray E. Dyson, Management; Jonathan K. Fowler, Biological Sciences; Tykesha D. Robertson, Communication;

   Ponchatoula -- Lizette C. Alvarado, Nursing; Candice R. Applin, Business Administration; Aaron M. Arriaga, History; Janet C. Becnel, Nursing; Jeffrey M. Bell, Sport Management; Victoria N. Bergeron, Management; Lindy S. Bourlet, Nursing; Lauren A. Bugg, Accounting; Leah R. Buratt, History; Christopher L. Burns, Finance; Brandon C. Campbell, Nursing; Lindsey E. Carlisle, Biological Sciences; Michael L. Chaney, General Studies; Blake J. Chiasson, Jr., Management; Leslie Coleman, Social Work; Gwendolyn D. Cousin, Psychology; Sofia C. D'Amico, Management; Megan R. Eppes, Biological Sciences; Kati E. Finckbeiner, Criminal Justice; Alyssa M. Glover, Kinesiology; Andrew Z. Guillot, Industrial Technology; Catherine L. Hardaway Gill, Social Work; Brody A. Howes, Accounting; Emily G. Jones, Political Science;

     Also, Jennifer J. Laska, Psychology; Evelyn M. LeBlanc, Accounting; Rebecca E. Lemoine, Art; Jade A. Lin, Social Studies Education; Hilarie A. Lognion, Elementary Education Grades 1-5; Kenneth R. Long, Industrial Technology; Jasmine E. Moxley, Chemistry; Anthony M. Parrino, Accounting; Danielle N. Phillips, Accounting; April M. Piper, Supply Chain Management; Raelyn C. Prudhomme, General Studies; Lexy K. Ray, Management; Bethany C. Sanchez, Family & Consumer Sciences; Jacob H. Sanchez, Health Education & Promotion; Paola A. Schexnayder, Criminal Justice; Kirstie N. St. Germain, Management; Jessica K. Steen, Art; Casey J. Thomas, Kinesiology; Angela E. Valenti, Kinesiology; Daniel P. Waller, General Studies; Jennifer C. Wheeler, Art Education K-12;

   Robert -- Julia L. Hays, Management; Tabitha K. James, Management; Quamlynn C. Walker, Nursing;

   Roseland -- Stanley B. Brumfield, General Studies; Sarah M. Girgenti, Communication;

   Tickfaw -- Joshua R. Bender, Communication; Mark P. Burke, Management; Carollen C. Delaney, General Studies; Hilary R. Dickson, Kinesiology; Latasha Y. Duplessis, Elementary Education Grades 1-5; Jonathan R. Kendall, Art; Arian D. Keys, Social Work; Tuneea C. Magee, Social Work; Willford E. Montgomery, Management; Jamal A. Ross, General Studies; Alfred M. Showers, Engineering Technology; Theresa M. Thiele, Accounting;

Associate Degrees

   Hammond -- Tangela M. Austin, General Studies; Joshua C. Milliken, General Studies; Jacy L. Perea, General Studies;

   Ponchatoula -- Timothy J. Alford, General Studies; Lynda H. Brumfield, General Studies; Brian A. Kahrs, General Studies; Gregory L. Weatherspoon, Jr., Industrial Technology; Jamie A. Wempren, General Studies; Rita M. West, General Studies;


TERREBONNE PARISH

Doctoral Degrees

   Gray -- Monica L. Breaux, Educational Leadership Ed.D.;

Masters Degrees

   Houma -- Jared A. Foret, History;

Bachelors Degrees

   Gray -- Brittany N. Williamson, Chemistry;

Associate Degrees

   Houma -- Miranda M. Karl, General Studies;


WASHINGTON PARISH

Masters Degrees

   Angie -- Jennifer T. Beninato, Educational Leadership; Tanya L. Sanchez-Moses, Educational Leadership; Heather W. Williams, Educational Leadership; Kellie S. Williams, Business Administration;

   Bogalusa -- Sandra R. Atkins, Educational Leadership; Jimmy E. Bates, Educational Leadership; Tonyah N. Jefferson, Educational Leadership; Mia M. Kennerson, Educational Leadership; Erin-Rae Killingsworth, Educational Leadership; Raymond L. Morris, Educational Leadership; Linda S. Pittman, Educational Leadership; Mark A. Ross, Educational Leadership; Lisa H. Turnage, Educational Leadership;

   Franklinton -- Robert B. Bateman, Educational Leadership; Amanda Dillon, Educational Leadership; Shannon J. Fowler, Educational Leadership; Jeanette G. Harris, Counselor Education; Temicka D. Johnson, Educational Leadership; Lasonda R. Luper, Counselor Education; Danisha Manning, Educational Leadership; Keiona M. Thompson, Counselor Education;

Bachelors Degrees

   Angie -- Elaine T. Robinson, Biological Sciences; Logan T. Seals, Psychology; Frank D. Simone, Nursing; Hezekiah Torrence III, Finance;

   Bogalusa -- Kara L. Fransisco, Sociology; Nicholas H. Glenn, Criminal Justice; Hannah N. Hall, General Studies; Brittany Y. Moses, Nursing; Cheril R. Nathaniel, Communication; Lance E. Pounds, Biological Sciences; Jennifer M. Wolfe, Family & Consumer Sciences;

   Franklinton -- Dorey A. Ball, General Studies; Brandy J. Berry, Business Administration; Kelli A. Brumfield, Nursing; Christina M. Froeba, General Studies; Kiley A. Ingram, Management; Kristina M. Jenkins, Industrial Technology; Ryan T. Jenkins, Industrial Technology; Beth A. King, Engineering Technology; Joshua O. May, Communication; Anna M. Meye´rchick, General Studies; Whitney R. Palmer, Nursing; Zack C. Stacey, Management; Stacey R. Thomas, Nursing; Ashley E. Washington, Business Administration; Angela M. Westmoreland, Finance; Tiffany C. Westmoreland, General Studies; Matthew D. Young, Communication;

   Mount Hermon -- Joseph C. Jones, General Studies;

Associate Degrees

   Bogalusa -- Sharde´ C. Laurent, General Studies;


WEST BATON ROUGE PARISH

Masters Degrees

   Port Allen -- Mauricio Toscano, Business Administration;

Bachelors Degrees

   Addis -- Joshua R. Arnold, Biological Sciences; Daryl W. Blink, Marketing; Brittany B. Theriot, Nursing;

   Erwinville -- Vy N. Nguyen, Nursing;

   Port Allen -- Erin E. Benoit, Mathematics Education; Victoria L. Decuir, General Studies; Blake J. Fourroux, Criminal Justice; Kaylin E. Gifford, Management; Landon S. Kemp, Finance; James C. Rumfola, Nursing;


WEST FELICIANA PARISH

Bachelors Degrees

   Saint Francisville -- Bryan B. Kelley, Art; Jeremiah D. Leonard, Management; Samantha N. Mayeux, Psychology; Brittany C. Ricks, English Education;

OUT OF COUNTRY

Bachelors Degrees

Brazil -- Renan G. Marostica, Finance;

Chile

Bachelors Degrees

Santiago -- Horacio Leon, Management;

Slovakia

Masters Degrees

Bratislava -- Pavol Derkay, Business Administration;


OUT OF STATE

ALABAMA

Masters Degrees

   Mobile -- Dana M. Hudson, Music;

Bachelors Degrees

   Spanish Fort -- Grace E. Gilbreath, Kinesiology;


ARKANSAS

Masters Degrees

   Magnolia -- Colt A. Kirkpatrick, Communication Sciences & Disorders;


CALIFORNIA

Bachelors Degrees

   Rancho Cucamonga -- Timothy B. Garner, General Studies;


DISTRICT OF COLUMBIA

Bachelors Degrees

   Washington -- Sarvar R. Sidikkhodjaev, Accounting;


GEORGIA

Masters Degrees

   Athens -- Lauren A. Eserman, Biology (Thesis);


ILLINOIS

Bachelors Degrees

   De Land -- Chelsea L. Barr, Kinesiology;

   Mason -- Jimmie L. Harmon III, Psychology;


MISSISSIPPI

Masters Degrees

   Gloster -- Garrett R. Sterling, Communication Sciences & Disorders;

   Hattiesburg -- Leslie B. Raborn, Educational Leadership;

Bachelors Degrees

   Bay Saint Louis -- Jaimie A. Reisch, Nursing;

   Carriere -- Allison R. Miller, Communication Sciences & Disorders;

   Gloster -- Amanda R. Johnson, Criminal Justice;

   Hattiesburg -- Sarah E. Magee, Liberal Arts Studies;

   Liberty -- Callie R. Causey, Elementary Education Grades 1-5; Shantel E. Crain, Communication Sciences & Disorders;

   Long Beach -- Rogers L. Mueller, Management;

   Lumberton -- Latoria B. Holder, General Studies;

   Madison -- Michael C. Rutland, General Studies;

   Magnolia -- Nickolas M. Griffin, Business Administration; Sierra R. Jennings, Art; Josephine L. Nash, Social Work;

   McComb -- Amanda B. Lewis, Social Work;

   Meridian -- Kevin J. Roberts, General Studies;

   Poplarville -- Zachary P. Davis, Art;

   Summit -- Kristen S. Phelps, English;

Associate Degrees

   McComb -- Cody L. Beck, Industrial Technology;


NEW JERSEY

Masters Degrees

   Sussex -- Carolyn M. Hamilton, Elementary Education;


NORTH CAROLINA

Bachelors Degrees

   Durham -- Monica L. Cristina, Marketing;

   Rolesville -- Casey N. Knott, Political Science;


OKLAHOMA

Bachelors Degrees

   Rose -- Nathan T. Stanley, General Studies;

   Tulsa -- Tamra R. Grayson, General Studies;


TEXAS

Masters Degrees

   College Station -- Elizabeth A. Marchio, Biology (Thesis);

   Friendswood -- Heather A. Miletello, Business Administration;

Bachelors Degrees

   Lewisville -- Katie F. Bordelon, General Studies;

   Sugar Land -- Anthony T. Duckett, Criminal Justice;

   Huntsville -- Cody M. Gougler, Sport Management;


WASHINGTON

Bachelors Degrees

   Bellevue -- Bandana Sharma, Nursing;

   Lakewood -- Cody B. Kidder, Health and Physical Educ K-12;



More News...


CONTACT USCAMPUS MAPDIRECTORIES |  GIVING  | MOODLELEONETWEBMAIL